به دست نیاوردن اکثریت نباید باعث ناامیدی شود/ شرکت نکردن در انتخابات هزینه‌ها را برای مردم سنگین‌تر می‌کند

به دست نیاوردن اکثریت نباید باعث ناامیدی شود/ شرکت نکردن در انتخابات هزینه‌ها را برای مردم سنگین‌تر می‌کندمدتی است، رقابت انتخاباتی از حالت چراغ خاموش خارج شده و علنی توسط جناح‌های رقیب انجام می‌شود؛ هر چند رویه انتخابات معمولا به این شکل بود که هر جناح، نقاط قوت خود را معرفی و روی آن‌ها مانور سیاسی می‌کرد، چند وقتی است، برخی جناح‌ها بداخلاقی‌های سیاسی را راهبرود پیش روی قرار داده اند.

به گزارش «تابناک»؛ بسیاری از سیاسیون و برخی نمایندگان مجلس، حمله یک جناح سیاسی به امیدی های مجلس را نکته آغاز تبلیغات انتخاباتی می دانند و اعتقادشان بر این است که عده ای از خارج از مجلس با قصد ایجاد ناامیدی در میان مردم، می خواهند شانس موفقیت خود را بالا ببرند.

این افراد از روش ها و ابزار گوناگون به ویژه فضای مجازی و حمله به نمایندگان یک جناح خواص در مجلس و ایجاد فضای مسموم در روزهای اخیر حاشیه های بسیاری به وجود آورده اند که کمترین نتیجه آن علاوه بر تضعیف مجلس فعلی، باعث کاهش مشارکت عمومی در انتخابات خواهد شد.

البته از مدت ها قبل زمزمه هایی از احتمال عدم حضور جناح اصلاح طلب در انتخابات مجلس مطرح شده بود و برخی سران این طیف خواستار کنارگیری از انتخابات و یا حضور مشروط را مطرح کرده بودند؛ اما پس از سخنرانی آخر خاتمی، این قضیه به کلی منتفی شد و اصلاح‌طلبان در حال آماده شدن برای انتخابات آتی شدند.

جلال میرزایی، عضو فراکسیون امید در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: باید سعی کنیم تا انتخابات روال خود را پشت سر گذارد؛ بنابراین، اینکه ما از هم اکنون شروع کنیم و برنامه‌های ناپخته‌ای ارائه دهیم، شیوه درستی نیست.

وی گفت: مردم در جامعه از حقوقی برخوردارند که از مدت‌ها قبل به آن‌ها اعطا شده و جزو حقوق شهروندی نیز به حساب می‌آید؛ بنابراین، مردم باید از این حق خود استفاده کنند، چون باعث می‌شود، بخشی از انتظارات آن‌ها برآورده شود. پس این انتظار حداکثری نباید ایجاد شود که با رأی دادن به یک جریان خاص، تمام مطالبات آن‌ها تأمین و برآورده خواهد شد. اساسا اینکه انتخابات در دوره‌های زمانی چهار ساله باید تکرار شود، به این دلیل است که حق انتخاب برای مردم همیشه وجود داشته باشد و در صورتی که به بخشی از توقعات خود نرسیدند، در دور بعد افراد دیگری را انتخاب کنند تا به بخشی از توقعاتشان برسند.

وی در ادامه یادآور شد: در صورتی که مردم در انتخابات شرکت کنند و جریان مورد حمایت آنان نتواند اکثریت را به دست بیاورد و در مجلس توقعات را برآورد کند، نباید باعث ناامیدی شود، چون به هر حال افراد وارد شده به مجلس اکثریت را نداشته اند؛ اما اکنون ما در جامعه با پدیده‌ای مواجه هستیم که در نوع خود بی نظیر است. اکنون شاید یک جناح خاص از گروهی حمایت کند و این گروه بتواند وارد مجلس شود، ولی متأسفانه از روز بعد از انتخابات همین‌ها شروع به تخریب منتخبان خود می‌کنند. خلاصه آن که به جای اینکه جریان حمایت کننده، راهکار ارائه دهد و مشکلات را شناسایی و به منتخبان در راه پیشبرد اهداف کمک کند، شروع به زدن این افراد کرده و تخریب می‌کنند. همین موضوع الان در مورد فراکسیون امید هم صادق است و این اتفاق متأسفانه در مجلس دهم نیز رخ داده است.

این نماینده مجلس با اشاره به سخنان رئیس دولت اصلاحات گفت: با توجه به بازخورد‌های جامعه و اینکه اصلاح‌طلبان همیشه خود را با جامعه انظباق و در هر زمانی مصالح کشور را به مسائل دیگر ترجیح داده اند، به همین دلیل نیز رئیس دولت اصلاحات راهبرد اصلاح طلبان را مشخص کردند و تصمیم بر این شد، اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند.

وی گفت: به هر حال خواسته رئیس دولت اصلاحات و بسیاری دیگر از اصلاح‌طلبان این است که مردم باید از حق خود در انتخابات استفاده کنند، چون این به نفع آنان است و رفتن به سمت و سوی دیگر مشکلی را حل نمی کند و تنها هزینه آن بر دوش مردم خواهد افتاد؛ بنابراین، استفاده از حق عمومی برای انتخاب افراد بیشتر به نفع کشور است.

برچسب ها:

مجلس