انتظاراتی که بر شانه «کشتی» سنگینی می‌کند/ فعلا همه چیز تعطیل!

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون کشتی در حالی حساسترین روزهای خود را سپری می‌کند که بحران کرونا اجازه اجرای هیچ برنامه و رویدادی را به کشتی نمی‌دهد و زمان تا برگزاری المپیک به ضرر کشتی در حال سپری شدن است.

از مشکلات مالی و بدهی های فدراسیون کشتی که بگذریم، این فدراسیون به عنوان متولی یکی از پرافتخارترین رشته های المپیکی، مسئولیت سنگینی را بر دوش می کشد و تعطیلی کشتی را نمی توان با رکود و تعطیلی رشته های نوپا و کم امید المپیکی، یکسان دانست.

سطح توقع مردم و متولیان ورزش از کشتی برای افتخارآفرینی در المپیک به هیچ عنوان با حال و روز کنونی آن همخوانی ندارد، چراکه هر کدام از کشتی گیران فعلا در شهر و دیار خود هستند و زیر سایه سنگین کرونا به تمرینات انفرادی می پردازند. تمریناتی که باب میل کادر فنی تیم های ملی نیست و نمی توان آنرا جایگزین خوبی برای تمرینات درون اردوی کشتی گیران دانست.

از سوی دیگر بیانیه اخیر اتحادیه جهانی کشتی مبنی بر طرح عملیاتی رویدادهای رسمی سال ۲۰۲۰ هم بر سنگینی مسئولیت فدراسیون کشتی اضافه کرده است. بیانیه ای که طی آن مقرر شد مسابقات جهانی رده‌های جوانان، امید و بزرگسالان طی پروسه‌ای ۲۰ روزه در آذر ماه سالجاری برگزار می شود و چاره ای برای متولیان کشتی جز تجهیز و آماده سازی ملی پوشان برای این رویدادهای مهم وجود ندارد.

این در حالی است که کشتی به عنوان یکی از رشته های پربرخورد ورزشی، همچنان اجازه هیچ فعالیتی را ندارد و باید همچنان منتظرباشد تا ستاد مبارزه با کرونا مجوز استارت تمرینات ملی پوشان را صادر کند. بدین ترتیب می توان دریافت، زمان به ضرر فدراسیون کشتی تا رقابتهای جهانی در حال سپری شدن است، چراکه متولیان آن می دانند باید با وجود وضعیت نامطلوب کنونی، پاسخگوی انتظارات مردم و مسئولان ورزش باشند.

هر چند علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی همچنان با رایزنی و دیدارهای مکرر با رسانه‌ها و مسئولان ورزشی سعی دارد شرایط بحرانی کنونی را تشریح کند، اما کشتی به عنوان پرافتخارترین رشته ورزشی ایران، سطح توقعات را بالا برده و مردم عادت به ناکامی و شکست ملی پوشان خود را ندارند. حتی اگر این ملی پوشان نامدار به دلیل محدودیت های کرونایی، شرایط پیگیری تمرینات اصولی و همیشگی را نداشته باشند و ماه هاست با انجام تمرینات انفرادی، خود را در حداقل آمادگی جسمی و روحی نگه دارند.

در همین راستا محسن کاوه مدیرفنی تیم های ملی کشتی آزاد در یک گفتگوی تلویزیونی به تشریح حال و روز کنونی کشتی و برنامه های مدون فدراسیون پرداخت و اعلام کرد: پس از بیانیه‌ اتحادیه جهانی کشتی مبنی بر برگزاری مسابقات جهانی در آذر ماه امسال، بلافاصله جلساتی با علیرضا دبیر و حمید سوریان داشتیم و با همکاران خودمان در کادر فنی کشتی آزاد و فرنگی پیش‌بینی‌های لازم را انجام دادیم. البته بیانیه اتحادیه  به معنای برگزاری صد درصد مسابقات جهانی در تاریخ اعلام شده نیست، اما باید آماده باشیم. ضمن اینکه نباید تصمیمی گرفت که سلامت کشتی گیران به خطر بیافتد.

آنچه مسلم است بحران کرونا و تعطیلی کشتی، باعث بلاتکلیفی و دغدغه متولیان این رشته شده، چراکه فعلا آنها مانده‌اند و تقویم برنامه‌های سال جاری اتحادیه جهانی که نمی توان بدون اطمینان و ثبات اوضاع نمی توان به آنها پرداخت.

برچسب ها:

اقتصادی