ابرخودرو‌هایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می‌کشند

وبسایت چرخان: کسانی که از آن‌ها به‌عنوان شخصی که خودروهای گران را نگهداری می‌کند و یا در اصطلاح، کالکتور یاد می‌شود، بیشتر به دنبال خرید خودروهایی هستند که یا نام یک راننده افسانه‌ای روی آن خودرو و یا نام مؤسس شرکت روی آن قرارگرفته است.

بعضی از ابر خودروهای مشهور و شرکت‌های ابر خودروساز، نام یک یا چندین خودروی خود را به‌افتخار یک شخص بزرگ، همنام همان شخص انتخاب کرده‌اند؛ اما این اشخاص مهم و کلیدی ،چه کسانی هستند که توانسته‌اند نام خود را تا این حد بالا ببرند؟

پاگانی هویرا BC-بنی کایولا

هوراتیو پاگانی جوان، با مهاجرت از آرژانتین به ایتالیا و ابتدا مشغول شدن در لامبورگینی، توانست تبدیل به یکی از پیشروهای صنعت فیبر کربن جهان شود. او در سال 1992 شرکت پاگانی خود را تأسیس کرد و در ساخت ابر خودروهای او، هیچ‌کسی به‌اندازه بنی کایولا، الهام‌بخش او نبوده است.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

او یکی از معدود کسانی بود که به رؤیاهای بلند پروازانه پاگانی، اعتماد کامل داشت و همچنین اولین مشتری پاگانی نیز بود. تنها 20 عدد از این ابرخودرو با موتور 12 سیلندری که توان تولید بیش از 750 اسب بخار قدرت را دارد ساخته‌شده و قیمت آن نیز به عدد 1.4 میلیون دلار می‌رسد.


بوگاتی ویرون-اتوره بوگاتی

بدون شک، بوگاتی ویرون که البته اکنون دیگر تولید نمی‌شود، یکی از نمادین‌ترین ابرخودروهای تاریخ خواهد ماند. هایپرکاری که به گفته فولکس‌واگن (مالک شرکت بوگاتی)، به ازای فروش هر تعداد از آن، این شرکت متحمل 6.24 میلیون دلار ضرر شد. ضرری که این شرکت می‌بایست با تولید نسخه‌های متفاوت و خاص از ویرون، جبران آن‌ها را بکند.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

یکی از این نسخه‌های خاص، ویرون اتوره بوگاتی مدل 2013 بود. خودرویی که نامش برگرفته از مؤسس شرکت بوگاتی بوده و جزء 6 افسانه بوگاتی جای گرفته است. بدنه آن از آلومینیومی با پولیش دستی و فیبر کربن آبی‌رنگ درست‌شده بود و ازلحاظ طراحی خارجی و داخل کابین نیز تفاوت‌هایی با نسخه اصلی خود داشت.


فراری انزو

نام این ابرخودروی ایتالیایی خود بیانگر همه‌چیز است. ابرخودرویی که موتور 12 سیلندر 6 لیتری تنفس طبیعی آن، توانایی تولید 651 اسب بخار قدرت و 658 نیوتون متر گشتاور را داشته و شتاب صفرتا صد کیلومتر آن نیز به عدد 3.14 ثانیه می‌رسید.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

از این نسخه خاص، تنها 493 عدد ساخته شد و برای آن، قیمت 670,000 دلاری از طرف فراری در نظر گرفته‌شده بود. خودرویی که بدون شک، می‌توان آن را یکی از زیباترین و یا شاید زیباترین فراری دانست که در طول تاریخ وجود داشته‌اند.


طرح مفهومی پینینفارینا سرجیو

طرح مفهومی سرجیو که متعلق به سال 2013 است که توسط یکی از خانه‌های طراحی ایتالیا یعنی شرکت پینینفارینا، متولدشده است. شرکتی که مسئولیت طراحی بسیاری از خودروهای جذاب و زیبای فراری را بر دوش می‌کشد؛ اما این بار، این طراح ایتالیایی تصمیم به تولید خودروی خودش بر پایه فراری 458 اسپایدر گرفت.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

طرح سرجیو، طرحی بود ک هبه افتخار مؤسس این شرکت و هم‌چنین رئیس قبلی آن یعنی آقای سرجیو پینینفارینا به تولید رسید. مردی که در سال 2012 فوت شد و طراحان این شرکت، اصل طراحی این طرح مفهومی را بر اساس فراری دینو 1965، یکی از اولین پروژه‌های آقای سرجیو پینینفارینا برای فراری، صورت دادند.


لامبورگینی گالاردو LP 550-2 –ولنتینو بالبونی

زمانی که مدل گالاردو با خط تولید طولانی‌مدت خود، به آخر راه رسیده بود، لامبورگینی تصمیم گرفت به‌افتخار راننده موردعلاقه‌اش که آزمایش‌کننده خودروهای این شرکت بود، یعنی ولنتینو بالبونی، یک نسخه به نام او بسازد. شخصی که پس از 40 سال تلاش در آن کار، قرار بود بازنشسته شود.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

این ابرخودرو تنها در 250 عدد ساخته شد و همچنین، برخلاف گالاردوهای معمولی، دیفرانسیل عقب (RWD) بود. قلب تپنده این نسخه خاص، یک موتور 10 سیلندر تنفس طبیعی بود که 542 اسب بخار قدرت تولید کرده و شتاب صفرتا صد آن نیز تنها 3.9 ثانیه بود. نماد شاخص این نسخه خاص، نواری است که در وسط خودرو، از ابتدا تا انتهای آن کشیده شده است.


مرسدس بنز SLR مک لارن استرلینگ موس

قبل از آنکه شرکتی بنام مک لارن تأسیس شود، از سال 2003 تا 2010، همکاری با مرسدس بنز برای تولید این نسخه داشته است. مدلی که 2,157 عدد از آن ساخته شد ولی 75 عدد از آن کمی متفاوت‌تر از بقیه بودند. نسخه مرسدس مک لارن استرلینگ، در سال 2009 به تولید رسید و با سبک خودروهای اسپیدستر (Speedster) طراحی شد.

ابرخودروهایی که نام اشخاص بزرگ را یدک می کشند!

خودرویی که با طراحی بدون سقف و پنجره، توانست یک نسخه خاص و البته الهام گرفته از خودروی مسابقه‌ای مرسدس 300 SLR باشد. زیر کاپوت به‌شدت کشیده این نسخه خاص، یک موتور 5.4 لیتری 8 سیلندر AMG قرارگرفته که با فناوری سوپر شارژ،640 اسب بخار قدرت را تحویل راننده خود می‌داد. همچنین به لطف بدنه فیبر کربن و طراحی خاص خود، وزن آن در حدود 200 کیلوگرم کمتر از SLR کوپه بوده و شتاب صفرتا صد این نسخه خاص نیز، تنها 3.5 ثانیه بود.

برچسب ها:

تکنولوژی